#1 Maseczki w obiektach: jak, gdzie i za ile? – ABC otwarcia

#1 Maseczki w obiektach: jak, gdzie i za ile? – ABC otwarcia

Zniesione zakazy tworzą nowe nakazy. Ponowne otwarcie hoteli i obiektów noclegowych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zmiany w zasadach funkcjonowania, sprzątanie i dezynfekcja, obowiązek noszenia maseczek ochronnych – rosnące wydatki przyprawiają o zawrót głowy! W serii #ABCotwarcia przybliżamy pomysły na to, jak zminimalizować straty, ograniczyć niepotrzebne wydatki i uniknąć przykrych sytuacji, a przy tym nie łamać przepisów i własnych standardów obsługi. 

Maseczki medyczne i szyte – model biznesowy

Obowiązkiem hoteli, apartamentów i obiektów noclegowych jest zapewnienie dostępu do środków ochrony osobistej, w tym maseczek jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Dostępność zapewniona być musi – jednak dozwolona jest forma odpłatna. W przypadku sprzedaży musimy pamiętać o odprowadzaniu podatku VAT. Dla maseczek szytych jest to 23% VAT, natomiast produkty, które mają status wyrobów medycznych posiadają już tylko 8% VATCo istotne, Rząd Polski wprowadził 0% VAT dla maseczek ochronnych (do 31 sierpnia 2020) – pod warunkiem, że produkt jest darowizną, przekazywaną w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.  

Jeśli nasz obiekt, mimo kryzysu, ma finansowe możliwości, w dobrym guście będzie umożliwienie Gościom dostępu do środków doraźnej ochrony osobistej, bez konieczności ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów. Odradzamy natomiast nakładanie marży w przypadku sprzedaży. Możemy nałożyć marżę na maseczki szyte, dając jednocześnie dostęp do nieodpłatnej formy ochrony. Obiekty niejednokrotnie umożliwiają zakup środków higienicznych. Na tej samej zasadzie  możemy sprzedawać maseczki od dobrego producenta. Pamiętajmy, że zdecydowana większość podróżujących wyposażona będzie w prywatne artykuły. Łatwe do zdobycia maseczki w obiekcie to symboliczny ukłon w stronę Gości, mówiący: czujcie się u nas swobodnie i bezpiecznie.  W początkowym etapie funkcjonowania obiektów hotelowych i noclegowych obłożenie będzie stosunkowo niewielkie. Ograniczmy koszty poprzez zakup mniejszej i doraźnej liczby maseczek. Do hurtowych zakupów wrócimy, kiedy rozwój sytuacji będzie bardziej przewidywalny.  

Maseczki w obiekcie – komu i jak?

W maseczki wyposażeni muszą być wszyscy. Zarówno Goście obiektu, jak i personel. O przypadek naszych Gości zahaczyliśmy akapit wyżej. Wiemy już, że dostęp zapewnić musimy – najlepiej bezpłatny

Opłacalne finansowo są maseczki jednorazowego użytku posiadające status wyrobu medycznego.  W przypadku personelu sugerowalibyśmy pójście w kierunku szytych maseczek wielokrotnego użytku. Dlaczego? Maseczki będą nieodłącznym elementem garderoby naszych pracowników. To wiele godzin i warto zapewnić pracownikom komfortJednorazówki zapewniają ochronę, ale przy wielu godzinach pracy w nichrównież otwarcia. W kwestiach finansowych to dobry wybór. Chociaż produkty typu EN149 można oczyszczać za pomocą wysokiej temperatury i użyć kilkakrotnie (uwaga! Każde zastosowanie tej metody osłabia działanie ochronne wyrobu i nie gwarantuje skuteczności), to jednak postawienie na uszyty produkt wielokrotnego użytku, wygodny i przystosowany do prania w wysokich temperaturach, będzie najlepszym rozwiązaniem długoterminowym 

Maseczki jednorazowe – gdzie znaleźć najtaniej? 

Zacznijmy od jednorazowych propozycji. Porównaliśmy ceny z dystrybutorów online i stacjonarnych. Sklepy i apteki są daleko w tyle, jednak to „Mały wielki sklep wygrywa przetarg na najtańszego dostawcę maseczek w Polsce. Żabka zajmuje miejsce I z propozycją 1.67 zł za maseczkę. Hendi.pl – chociaż regularna cena to ponad 3 zł za sztukę, Hendi.pl, obniżką o -45%, wybiło się na przód w wyścigu maseczkowych dostawców, czym uplasowało się na II miejscu z ceną 2,02 zł za sztukę. Spieszcie się kupować – promocje tak szybko odchodzą. Serwetki na każdą okazję przebranżowiło znaczną część sklepu na dystrybucję maseczek i tym sposobem Bfresh.pl zajmuje III miejsce, oferując cenę 2.20 zł za sztukę.

I miejsce: Żabka z ceną 1.67 zł/szt.
II miejscu: Hendi.pl z ceną 2,02 zł/szt.
III miejsce: Bfresh.pl oferując cenę 2.20 zł/szt.

Żabka wygrała. Z małym mankamentem. Sklep pozwala na zakup 10 sztuk. Być może uda nam się uzyskać większą liczbę, jednak w przypadku hurtowych potrzeb możliwości będą mocno ograniczone. Sklepy online prześcigają się w walce o klienta. Możemy oczekiwać znacznych obniżek, dopasowanych ofert, darmowych dostaw. Sytuacja jest dynamiczna, więc jeśli potrzebujemy zacisnąć pasa, warto poświęcić pół godziny na przegląd dystrybucji w Internecie.  

W przypadku firm przebranżowionych na dostawcę maseczek jednorazowych, nie musimy obawiać się zbyt wielu problemów. Przy maseczkach szytych warto skupić uwagę na szczegółach. Maseczki jednorazowe mają status medyczny – ten, kto je sprzedaje, zrobił sprawny zakup zanim popyt przerósł podaż.  To bezpieczna opcja, choć nie mamy do czynienia ze specjalistami w dziedzinie medycyny.  

Maseczki szyte – ceny oraz na co uważać

Schody zaczynają się przy maseczkach szytych. Tu każdy – od branży gastronomicznej, po kosmetyczną – stał się profesjonalnym krawcem z dostępem do certyfikacji swojego produktu. Maseczki szyte znajdziemy tak w sklepach odzieżowych, jak w prywatnych ofertach na OLX. 

Wybierając sklepy specjalizujące się w szyciu ubrań, mamy gwarancję jakości wykonania i pewnej oraz sprawnej dostawy. Przystępnym stosunkiem ceny do jakości jest w tym przypadku około 14 zł. Możemy oczywiście znaleźć tańsze produkty – nawet za ok. 5-7 zł, jednak warto wtedy spojrzeć na szczegółowy opis produktu i specyfikację. Nie każda uszyta maska chroni i – co ważne – nie każda jest określana jako produkt bezterminowy. Wiele z ofert to oszustwo, które zafunduje nam produkt niezdatny do użytku. Przebierając w ofertach możemy zdobyć dobrze wykonane maski bawełniane, których funkcja ochronna jest na poziomie zakrycia twarzy ubraniem (w okolicach 7-9 zł) lub wybrać produkt, który posiada dodatkowe filtry ochronne czy specjalny materiał (w okolicach 15-20 zł). 

Chcąc podjąć współpracę z prywatnym dostawcą otrzymamy ceny, które znacznie schodzą w dół. Podejmujemy jednak pewne ryzyko. Na stronie OLX możemy znaleźć oferty od 4.50 zł brutto przy określonej ilościpo 7 zł brutto za zakup tylko 20 sztuk. Koszty dostawy to zazwyczaj od 10 do 15 zł. Dla jednej sztuki przy zakupie 20 sztuk to średnio 1 zł. Przed zdecydowaniem się na taki zakup warto poprosić dostawcę o potwierdzenie działalności, rekomendacje klientów lub prezentację produktu. Następnie należy uzgodnić szczegóły zamówienia i sprawdzić czy dostawca na pewno ma zezwolenie na transakcję i wystawi nam fakturę 

Ceny w Internecie właściwie codziennie się zmieniają. Otrzymujemy atrakcyjne pakiety, działa remarketing, darmowe dostawy na pierwsze zamówienie czy duże zniżki po zapisie na newsletter. 

Maski wielokrotnego użytku. Nasze propozycje:

polskie-maseczki.com.pl 7.49 zł
koszulkowo.com 14.99 zł
livien.eu 7.99 zl
andzela.com 4.99 zł / 9.99 zł / 19.99 zł 

Goście, PR i wsparcie polskich przedsiębiorców

Maseczki ochronne to dodatkowy koszt dla branży turystycznej, która próbuje wyjść na prostą po stratach minionych tygodni i przyszłych dniAle to koszt, który możemy przeskalować i dopasować do naszych możliwości. Zapewnia nam coś dużo ważniejszego: poczucie bezpieczeństwa. W tej branży napływ nowych Gości i PR naszego obiektu ma największe znaczenie. Jeśli wspólnie przyczynimy się do ograniczenia zakażeń i niedoprowadzania do kolejnych, szybciej wrócimy do normy. Wspierajmy branżę i wspierajmy Polskich przedsiębiorców. Razem, do maseczek! Gotowi? Start!  

[Podane dane w artykule zaktualizowane są na dzień 08.05.2020 r.] 

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia przy swoim projekcie? Napisz do nas! Opowiedz nam o problemach z jakim borykasz się w swoim obiekcie, postaramy się znaleźć sprawne rozwiązanie. 

#2 OZONATOR – FUNKCJONALNOŚĆ, WADY, ZALETY, KOSZTY – ABC OTWARCIA
Znajdź nas w Social Media