18 maj Backup danych
Jak naprawdę istotny jest backup? Czy warto inwestować w drogie usługi i jak często należy robić kopię zapasową? Przyjrzyj się zagadnieniu bezpieczeństwa danych i sprawdź, czy da się przecenić posiadanie kopii zapasowych.
W ramach tworzenia backupu ludzi dzielimy na dwie grupy. Na tych, którzy zabezpieczają się przed utratą danych i na tych, którzy zabezpieczać się będą. Osoba, która spotkała się z przykrą sytuacją utraty ważnych informacji już wie, że backup jest nie do przecenienia. Posiadanie kopii zapasowej istotnych danych chroni przed przykrymi konsekwencjami w postaci bezpowrotnej utraty informacji, wpisywania tego samego po raz drugi, mozolnego przywracania danych czy, jeżeli dane zostały skradzione, borykaniem się ze złodziejami w celu ich odzyskania. Dlatego tworzenie kopii zapasowej zalecamy każdemu obiektowi: małemu, większemu kompleksowi prywatnemu czy obiektowi sieciowemu.
Czym wyróżnia się dobra kopia zapasowa?
Optymalny backup to pojęcie trudne do zdefiniowania, ponieważ dla każdego obiektu będzie ono trochę inne. By doprecyzować to pojęcie, należy posłużyć się parametrami RPO (Recovery Point Objective) i RTO (Recovery Time Objective).
Pierwszy parametr odpowiada na pytanie jak często należy aktualizować dane, drugi zaś jak szybki powinien być dostęp do zabezpieczonych danych. Ponadto należy wziąć pod uwagę aspekt sposobu przetrzymywania danych w kopii zapasowej, czyli trwałości danego backupu. To krótkie rozpoznanie pozwala ustalić, czy potrzebujemy backupu długoterminowego z danymi, które rzadko ulegają zmianie czy kopii, którą trzeba często aktualizować i do której się często sięga?
Pierwszym typem kopii mogą być np. faktury za cały rok, które należy zabezpieczyć na najbliższe pięć lat, a kolejna ich aktualizacja będzie dopiero za rok. Nic się też nie stanie, jeżeli dostęp do nich nie będzie natychmiastowy. Natomiast drugi przypadek to bieżące wykorzystywanie danych z możliwością natychmiastowego pobrania kopii. Częste aktualizacje są niezbędne w przypadku ciągłej pracy na danych. Jeżeli Twój Revenue Manager (kim jest Revenue Manager i dlaczego warto z nim współpracować przeczytasz tutaj) poświęcił cały dzień na plik grafiku rezerwacji na dany dzień, a na samym końcu okaże się, że plik uszkodził się i nie ma jego kopii… Będzie niepocieszony. Dlatego tak istotne jest posiadanie kopii zapasowej – i bieżącej, i długoterminowej.
Gdzie umieszczać swoje kopie?
Niestety nie ma na to jednej prostej odpowiedzi. Prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to chmura, czyli jedna z opcji backupu sieciowego. W chmurze można umieszczać swoje kopie zapasowe dzięki wykupieniu subskrypcji. Pojemność chmury zależy od wykupionej oferty. Ponadto, chmura ma możliwość automatycznej aktualizacji danych, więc użytkownik nie musi troszczyć się o to, by backup był aktualny. By zwiększyć użytkową pojemność danych, należy dopłacić do wcześniej wybranej subskrypcji. Plusem jest więc możliwość natychmiastowego powiększenia miejsca na wirtualnym dysku. Minusem są jednak regularne opłaty zwiększające się wraz z dostępnym dla użytkownika miejscem, prędkością dostępu do danych i długością ich przechowywania.
Do największych potentatów platform chmurowych należą:
- Google Cloud
- Amazon AWS
- Microsoft Azure
Przy wyborze takiej usługi należy kierować się własnymi potrzebami. Oferty różnią się między sobą, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej i rozważyć wszystkie opcje.
Jakie są inne opcje?
Do innego typu zasobów sieciowych należy NAS (Network Attached Storage), czyli urządzenie pamięci masowej podłączone do sieci. Można ten system porównać do posiadania chmury prywatnej. Jest to system dysków połączonych z siecią. Na tych dyskach za pomocą sieci możemy zapisywać swoją kopię zapasową i mieć do niej stały dostęp. By zwiększyć ilość możliwych danych dokupuje się dysk i podłącza do sytemu.
Rozwiązanie to jest odpowiednie dla niewielkich obiektów, ponieważ umożliwia przechowywanie mniejszej ilości danych niż w przypadku chmury. To też rozwiązanie tańsze. Poza usługami wirtualnymi, do wyboru jest kilka nośników fizycznych. Najprostszym rozwiązaniem jest pendrive. Przeniesienie kopii zapasowej na ten nośnik pozwala na nagromadzenie niewielkiej ilości danych i zachowanie mobilności bez potrzeby dostępu do sieci. Do nieco większych nośników należą przenośne dyski zewnętrzne, które cechują się większą pojemnością niż pendrive, a w dalszym ciągu pozwalają na zachowanie mobilności. Wystarczy taki nośnik wpiąć do komputera, by wprowadzać zmiany w kopii.
W celu długoterminowego przechowywania najważniejszych danych możemy posłużyć się taśmami. Jest to rozwiązanie najbardziej trwałe i pozwala na pełną ochronę danych. Taśma w odpowiednich warunkach może przetrwać z czytelnym zapisem nawet 30 lat. To pozwala na zabezpieczenie krytycznych informacji na fizycznym przedmiocie, który nie wymaga więcej niż jednorazowej opłaty przy zakupie. Utworzenie backupu na taśmie pozwala fizycznie przechować informacje poza miejscem wykonania backupu. Daje to swobodę przenoszenia danych. W dodatku informacje zapisane na nośniku odłączonym od sieci nie ulegają awarii w przypadku uszkodzenia tejże sieci.
Ile backupów należy posiadać?
Ilość potrzebnych kopii naszych danych określa zasada 3-2-1-1-0. Mówi ona o posiadaniu:
- Trzech kopii tych samych danych
- Dwóch z tych kopii na różnych nośnikach
- Jednej kopii trzymanej poza miejscem jej utworzenia
- Jednej kopi offline, poza siecią
- Zerze błędów w trakcie odtwarzania
Trzymając się tej zasady możemy czuć się względnie bezpieczni. Szansa na utratę danych znacznie maleje, a ich bezpieczeństwo rośnie. Trzymanie się tej zasady wynika z pragmatyzmu i chroni nas przed niemiłą niespodzianką utraty jedynej kopii danych.
Co zrobić w przypadku utraty danych?
Jedynie posiadanie backupu może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami utraty danych. Dlatego tak istotne jest zabezpieczanie informacji opisane w tym artykule. Instalowanie dodatkowych programów do odzyskiwania plików, kontaktowanie się z różnymi supportami i przeglądanie plików w komputerze z nadzieją, że magicznie się pojawią, to płakanie nad rozlanym mlekiem. Przestrzegamy przed tym i proponujemy swoją pomoc. Wiemy, że temat kopii zapasowych jest obszerny, skomplikowany i nietani, jednakże unikanie go nie wychodzi na dobre, dlatego zapraszamy do kontaktu. W ramach kompleksowego operowania obiektami, zabezpieczamy wszystkie dane i dbamy o ich przechowywanie. Portfel Inwestycyjny Apartamenty&Hotele zapewnia kompleksową obsługę brandów oraz obiektów prywatnych – od opiniowania projektów, przez fit -out, do operowania obiektami. Jeśli planujesz rozwój swojego brandu, zależy Ci na podejmowaniu trafnych decyzji i transparentności współpracy, skontaktuj się z nami.
The Bridge Suites
Udowodniła, że kobieta potrafi. Wielka dama szwedzkiego hotelarstwa Wilhelmina Skogh
Wilhe...