Czy apartamenty to inwestycja?

Czy apartamenty to inwestycja?

Tak, apartamenty mogą stanowić udaną inwestycję, która zwracać się będzie z czasem. W tym artykule powiemy sobie jak wygląda prowadzenie apartamentów pod wynajem i jak zadbać o takie lokum, by przynosiło spodziewane zyski.

apartamenty - jakie wybrać

Apartamenty – dla kogo?

Apartamenty stanowią możliwość pomnożenia swoich przychodów dla wszystkich tych, którzy chcą zainwestować swoje środki w nieruchomość. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy przede wszystkim takie środki posiadać. Dokładne rozplanowanie kosztów zakupu oraz wyposażenia apartamentu uchroni przed przykrymi konsekwencjami ponadplanowych wydatków.
Inwestycja w nieruchomość tego typu wymaga czasu. Jestto długofalowe przedsięwzięcie, które zwraca się z czasem. Jest więc dedykowane dla cierpliwych inwestorów, którzy realnie potrafią ocenić koszty oraz przychody płynące z apartamentu. Rzecz jasna, sprawny operator pomaga w kalkulacjach oraz prowadzeniu apartamentu, więc nie zostaniesz z tym sam.

Jaki apartament wybrać?

Istnieje kilka rodzajów apartamentów do wyboru. Niektóre są położone w najbardziej turystycznych miejscach, a inne na uboczu. W zależności od wielkości lokum, funduszy oraz oczekiwań, ceny będą ulegały zmianie. Nastawiając się na ciągły zysk i stałe obłożenie apartamentu, musisz liczyć się z jego wyższą ceną. Warto wybrać przestronne lokum położone w atrakcyjnej, turystycznej lokalizacji, która dostarczy stały napływ Gości. Jeżeli już na tym etapie zdecydujesz się na współdziałanie z operatorem, możez liczyć na pomoc w wyborze miejsca.

Wyposażenie apartamentu

Z reguły apartament wyposaża właściciel. Dotyczy to przede wszystkim dużych elementów, takich jak łóżko, meble czy AGD. Jeżeli zdecydujesz się oddać apartament operatorowi, doradzi on, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupów i na co warto się zdecydować. Właściciel może również zlecić to zadanie samemu operatorowi i zdjąć z siebie ten obowiązek. Dobór i zakup wyposażenia drobnego warto oddać operatorowi od razu, ponieważ dzięki temu nie tylko pozbędziesz się kłopotu szukania odpowiednich elementów, ale zyskasz też gwarancję tego, że będą to produkty wysokiej jakości, współgrające ze sobą, a w apartamencie niczego nie zabraknie. Operator zajmie się również wszystkimi formalnościami.
Jeżeli masz więcej niż jeden apartament, należy zwrócić uwagę na to, by wszystkie elementy wyposażenia były identyczne we wszystkich apartamentach. To pozwala zachować jeden standard i identyczny charakter apartamentów oraz daje możliwość łatwej wymiany wyposażenia, jeżeli jakaś część ulegnie zniszczeniu.

Rodzaje czynszu apartamentów

Inwestycja, jaką jest apartament, nie zwraca się od razu. Należy założyć długofalowy wynajem, by z czasem odnotowywać korzyści. Te zależne są od rodzaju czynszu, na jaki się zdecydujesz.
W tego typu inwestycjach występują dwa rodzaje czynszu:

  • czynsz stały, który charakteryzuje się stałą opłatą przez cały rok, bez względu na sezon i popyt;
  • czynsz zmienny, którego wysokość uzależniona jest od popytu i sezonu.

Ten pierwszy nie pozwala na elastyczność, za to umożliwia w najprostszy sposób przewidzieć przychody z wynajmu. Ten drugi daje swobodę elastyczności, ale wymaga ciągłej uwagi Revenue Managera (kim jest ten specjalista i czym się zajmuje przeczytasz tutaj); nie pozwala też na śmiałe przewidywanie przychodów. Ostatnie miesiące pokazują, że nie ma jednego przepisu na sukces i należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości.

Czy warto oddać prowadzenie apartamentu operatorowi?

Z pewnością warto zdecydować się na taki krok. To ogromna pomoc dla właściciela apartamentu i usprawnienie działania samego biznesu. Dzięki doświadczonemu operatorowi, właściciel praktycznie nie musi się niczym przejmować. Operator zajmie się rezerwacjami, reklamą, wymianą wyposażenia, nadzorem opinii w Internecie, drobnymi usterkami (które niekiedy nie cierpią zwłoki i wymagają natychmiastowej naprawy), prośbami i życzeniami Gości (np. transferem, rezerwacją wycieczek, zamówieniem śniadań) czy niezbędnymi formalnościami. Właściciel oddający apartament profesjonalnemu operatorowi, może liczyć na gwarancję zysku.

Po czym poznać odpowiedniego operatora?

Dobry operator zna branżę oraz zna odbiorcę – potencjalnego klienta (więcej o doborze modelowego Gościa przeczytasz tutaj). Sprawny operator zna rynek, na gruncie którego się porusza i podejmuje trafne decyzje zachowując transparentność współpracy. W sposób jasny komunikuje o stanie faktycznym apartamentu, dba o jego popyt, czystość i nie absorbuje niepotrzebnie właściciela apartamentu. W sposób całościowy przejmuje obowiązki, które wiążą się z operowaniem obiektu w sposób niepozostawiający nic do życzenia. Dzięki temu właściciel nie musi ciągle doglądać swojego apartamentu – dobry operator jest w stałym kontakcie z właścicielem i na bieżąco informuje go o wszystkim.

Operator jakim jesteśmy my

PI Apartments to zaufany operator, któremu można powierzyć swoją inwestycję. Zachowując transparentność współpracy zapewniamy usługi wykończenia apartamentu, dbamy o Gości odwiedzających apartamenty, przykładamy dużą wagę do reklamy obiektu i dbamy o nienaganną czystość – operujemy apartamentami od początku do końca.
Jeżeli zależy Ci na pomocy w wykończeniu apartamentu i chcesz oddać swoją inwestycję w dobre ręce optymalizując zyski – skontaktuj się z nami.