Pierwszy w Polsce Tribute Portfolio Hotel sieci Marriott

Tribute Portfolio Hotel Kraków

Pierwszy w Polsce Tribute Portfolio Hotel sieci Marriott

Pierwszy w Polsce Tribute Portfolio Hotel sieci Marriott już otwarty

14 grudnia 2022 roku oficjalnie otworzyliśmy wyjątkowy, butikowy hotel Garamond, a Tribute Portfolio w Centrum Krakowa na Starym Mieście. To pierwszy w Polsce obiekt tej marki.

Hotel Garamond Kraków
Garamond, a Tribute Portfolio Hotel - lobby

Hotel powstał przy ulicy świętego Marka 37, w odległości zaledwie kilkuset metrów od krakowskiego Rynku Głównego, tuż przy Plantach, w odrestaurowanej kamienicy. Z budynkiem wiąże się niezwykła historia. Jego budowę rozpoczął w 1938 roku hrabia Adam Potocki z krzeszowickiej linii Potockich – właścicieli m.in. Pałacu pod Baranami, pałacu w Krzeszowicach i bogatej kolekcji sztuki. Rok później kamienicę od Potockiego odkupił Marian Dąbrowski – największy magnat prasowy w międzywojennej Polsce, twórca i redaktor naczelny ogólnopolskiego, najpopularniejszego wówczas dziennika „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, który wkrótce stał się koncernem prasowym o tej samej nazwie wydającym wiele innych tytułów. Elegancka czcionka używana w jednym z jego czasopism – tygodniku „Światowid” – stała się inspiracją dla nazwy hotelu.

 

KONCEPCJA HOTELU

 

Do okresu międzywojennego, stylu art déco i barwnej postaci Dąbrowskiego nawiązuje cała koncepcja hotelu. Zamiast standardowej numeracji, piętra zostały nazwane tytułami czasopism wydawanych przez koncern IKC, w lobby można podziwiać zdjęcia Mariana Dąbrowskiego i jego firmy, oryginalne egzemplarze wydawanych przez „Ikaca” czasopism, maszyny do pisania, zabytkowy gramofon i radio. Recepcjoniści noszą uniformy nawiązujące do mody dwudziestolecia międzywojennego, z głośników sączy się muzyka tego okresu – także tenora Jana Kiepury, z którym Dąbrowski pragnął wyswatać swoją córkę – a w restauracji Kuryer czeka krem z raków i inne specjały międzywojennej krakowskiej kuchni. Ta historia ma wiele wątków, które należy przypomnieć i pielęgnować. Hotel chce wskrzesić organizowany przez Dąbrowskiego coroczny bieg dookoła Plant, przywrócić nagrodę dziennikarską jego imienia i stworzyć upamiętniający go skwer przy Pałacu Prasy – dawnej siedzibie Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Pokój hotel Garamond Kraków
Hotelowy pokój

GARAMOND, A TRIBUTE PORTFOLIO HOTEL

 

Garamond wpisuje się w strategię marki Marriotta Tribute Portfolio – butikowych, niezależnych hoteli z charakterem, opowiadających własną historię. Obiekt posiada zaledwie 53 pokoi w 4 kategoriach – w tym z balkonami. Zostały urządzone w stylu art déco, w kolorach granatu i miedzi. Restauracja Kuryer mieszcząca około 35 osób serwuje śniadania w formie oryginalnej trzypiętrowej etażerki, z sokiem ze świeżych pomarańczy na wzór ulubionego napoju Mariana Dąbrowskiego oraz mini bufetem z kolorowymi przekąskami.  W porze wieczornej – kuchnię międzywojenną z elementami krakowskiej – słynną maczankę oraz awanturkę. Hotel posiada także niewielkie patio. Za projekt budowlany odpowiada pracownia Lewicki&Łatak z Krakowa, a za projekt wnętrz krakowska pracownia FØB!a design prowadzona przez Izabelę Fluder-Wiąk. Garamond to obiekt tylko dla osób dorosłych, ceniących sobie połączenie nuty historii w nowoczesnym wydaniu oraz bliskość najważniejszych atrakcji miasta.

Zarówno za uruchomienie, jak i dalsze zarządzanie hotelem Garamond odpowiada Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele, który jest certyfikowanym operatorem sieci Marriott  i prowadzi  już z sukcesem m.in. największy w Europie AC Hotel by Marriott Krakow oraz kilka innych obiektów.

Restauracja Kuryer w Garamond, a Tribute Portfolio Hotel
Restauracja Kuryer