PURCHASING – JAK OBNIŻA KOSZTY STAŁE HOTELU?

PURCHASING – JAK OBNIŻA KOSZTY STAŁE HOTELU?

Obiekt musi być atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny. Nikt temu nie zaprzeczy. Nie samym architektem hotel żyje. W ślad za wizją projektanta wnętrz idą wysokie koszty. Jak ominąć generowanie strat od początku działalności i w dalszych jej etapach? O tym, jak dział zakupów może pomóc obniżyć koszty stałe w  hotelu, wyjaśnimy na podstawie doświadczeń z naszego działu Purchasing. 

Co łączy doświadczenie i ceny? Rosną z czasem

Pierwsza cena jaką znajdziemy pewnie nie będzie najlepszą, jaką możemy otrzymać za dany towar. Dzisiaj reklama i odpowiednie pozycjonowanie usług w Internecie jest dźwignią handlu. Wpadając w sieć cen, łatwo się pogubić i wybrać najszybsze rozwiązanie, zamiast najtańszego i najlepszego. W teorii zyskujemy czas i jego nieocenioną wartość, w praktyce stracimy go więcej w kolejnych latach pracy hotelu – o tym potem [patrz. “Praktyczne przykłady obniżenia kosztów stałych w hotelu]. 

Doświadczona osoba w dziale zakupowym zbiera dane na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Nakładające się na siebie tabelki w Excelu to mapa cen, która pokazuje jak zmienia się rynek, nasz stały dostawca i jak na ich tle wypada nowy dostawca. W planowaniu inwestycji liczy się każda dobrze lub źle wydana złotówka –  właśnie w tym miejscu mamy realny obraz tych wydatków.

Małe rzeczy – duże koszty stałe 

Podstawowe elementy wyposażenia – przykładowo łazienki – w hotelu to “must have”. Spłuczka, odpływ, kran – być muszą. Droga wydaje się względnie prosta: mamy projekt więc szukamy najniższej ceny wyposażenia pasującego do projektu. Na drodze staje manager operacyjny, alarmujący o wysokich kosztach stałych zużycia w obiekcie. Są to koszty, których obniżenie nie należy do łatwych, dlatego warto na wstępie ograniczyć generowanie strat w tym segmencie. 

Praktyczne przykłady obniżenia kosztów stałych 

Kupując szybko i, wydawałoby się, najtaniej oszczędzasz czas i pieniądze. Jednak w długofalowym rozliczeniu docieramy do momentu, kiedy tani i szybki zakup ciągnie za sobą kolejno wysokie faktury. 

1) Nowoczesne i automatyczne spłuczki

Pomyślmy ile wody wypijamy dziennie, a następnie przeanalizujmy, że jeszcze do niedawna używano spłuczek, które zużywały jednorazowo aż 15l wody. Dziś spotykamy się ze zbiornikami posiadającymi 6-9l pojemności i możemy montować oszczędniejsze systemy zużywające od od 3-4l po duży strumień dający 6-9l. Dokładając do tego automatyczne spłuczki, których ustawienia regulujemy, zyskujemy znaczny spadek w wydatkach. Co nam to daje? Po pierwsze, mniejsze zużycie wody to mniejsze rachunki. Po drugie, regularność w higienie przekłada się na czas sprzątania i niższe koszta konserwacji obiektu. Nie polecamy natomiast dorzucania do budżetu na funkcję “stop”, która jest dostępna w niektórych modelach spłuczek – prawdopodobieństwo jej używania w przestrzeni publicznej jest nikłe i nie niesie za sobą tylu korzyści. 

2) Perlator

Nakładka, która dzięki zatrzymywaniu wody i jej napowietrzaniu ogranicza zużycie od 15-60%. Nakładka jest niewielka i możemy ją zamontować na właściwie każdego typu kranie lub słuchawce prysznicowej. Komfort użytkowania nie ulega zmianie. Mimo mniejszego przepływu wody, napowietrzenie strumienia zapewnia to samo odczucie jak przy dużym strumieniu. Cena za wysokiej jakości perlator to ok. 30 złotych – jest to niewielki koszt, którego zwrot z inwestycji odczujemy bardzo szybko. 

3) Panele winylowe (LVT)

Wyposażenie łazienki nieodłącznie kojarzy się z płytkami. Jest to rozwiązanie kosztowne jeśli chodzi o sam produkt, a dodatkowo może wymagać zatrudnienia profesjonalnego fliziarza, aby wszystko wyglądało zgrabnie w naszym obiekcie. Decydując się na szkło lub panele winylowe oszczędzamy na płytkach, a i sama odporność materiału oszczędza nam kosztów renowacji np. połamanych i uszkodzonych płytek. Wybierając wysokiej jakości panele winylowe stawiamy nie tylko na oszczędność przy zakupie, ale również na wieloletnią gwarancję eksploatowania bez uszczerbku. Takie panele są wytrzymałe, odporne na zniszczenia i bardzo dobrze reagują na chemiczne czyszczenie.

4) Odpływy liniowe

Zgrabne i funkcjonalne. Dają dużą swobodę w dopasowaniu – do niemal każdej łazienki i kabiny prysznicowej. Możemy użyć ich jako dodatkowego elementu aranżacji wnętrza lub zupełnie ukryć w projekcie. Szczególnie polecane przy typie kabin walk-in. Dzięki odpływowi liniowemu zyskujemy elegancję, przestrzeń oraz ułatwienie w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, na ich powierzchni nie gromadzą się zanieczyszczenia. Dodatkowo odpływ dzięki zastosowaniu specjalnego sita pozwala na szybsze i łatwiejsze czyszczenie, przykładowo, ze zmory każdego odpływu – włosów. Dzięki czemu zyskujemy oszczędność w czasie sprzątania oraz kosztów utrzymania i napraw kanalizacji. Bonus w postaci udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Purchasing

Dział zakupów [z ang. purchasing – nabywaczy] korzysta z wielu lat doświadczenia w nabywaniu i testowaniu wyposażenia hoteli i innych obiektów. Znajomość rynku fit-out branży hotelarskiej i nie tylko pomaga zoptymalizować proces zakupowy na początku działalności, a zastosowanie odpowiednich rozwiązań, sprawdzonych metodą prób i błędów, wspiera cięcie kosztów inwestycji na przestrzeni lat jej działania.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia przy swoim projekcie?
Opowiedz nam o problemach z jakim spotykasz się w swoim obiekcie, a my postaramy się znaleźć sprawne rozwiązanie.

Napisz do nas

call to action image

THE BRIDGE SUITES

#ZarezerwujBezObaw